Strona główna Terminy szkoleń i kursów Obowiązki podmiotów prowadzących działalność usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Data rozpoczęcia:
2018-06-12

Szkolenie pozwoli na uzyskanie specjalistycznej wiedzy w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, poznanie regulacji prawnych i etapów prania pieniędzy oraz zapoznanie się ze sposobami przeciwdziałania temu procederowi. Szkolenie jest dedykowane dla jednostek obowiązanych – właścicieli, pracowników i współpracowników biur rachunkowych.

Wprowadzenie do problematyki przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

1. Przeciwdziałania praniu pieniędzy, a finansowanie terroryzmu
  2. Formy prania pieniędzy – cechy transakcji niejasnych, nietypowych oraz jednoznacznie podejrzanych
  3. Instytucje obowiązane i jednostki współpracujące. Omówienie ich rodzajów oraz zadań.
  4. Polskie i unijne regulacje prawne w zakresie ”przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu” na tle rozwiązań unijnych i międzynarodowych.

Identyfikacja klienta; rejestracja i typowanie transakcji podejrzanych

1. Standardowe środki bezpieczeństwa w instytucji obowiązanej.
  2. Identyfikacja klienta i weryfikacja jego tożsamości.
  3. Rejestracja transakcji.
  4. Analiza i typowanie transakcji.
  5. Identyfikacja beneficjenta rzeczywistego.
  6. Uzyskiwanie informacji o celu transakcji.

Wypełnianie przez instytucje obowiązaną ustawowego obowiązku przeprowadzania bieżących analiz transakcji.

1. Przesyłanie danych o zarejestrowanych transakcjach.
  2. Szczególne przypadki w praktyce podmiotu prowadzącego usugowo księg rachunkowych.

Procedura wewnętrzna w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu i zadania osób odpowiedzialnych za jej wdrożenie w instytucji obowiązanej.

1. Jak napisać dobrą Procedurę wewnętrzną?
  2. Jakie oświadczenia i dokumenty wewnętrzne należy sporządzać?

Odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy:

1. Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za wykonanie obowiązków określonych w ustawie.

2. Kontrola przestrzegania przez instytucje obowiązane przepisów ustawy i aktów wykonawczych.

Monika Markisz – radca prawny, doradca podatkowy. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji (kierunek: prawo) oraz Wydziału Ekonomicznego UMCS (Podyplomowe Studia na kierunku Rachunkowośc). Wieloletni pracownik firmy audytorskiej. Wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, prowadzi również zajęcia z prawa podatkowego dla uczestników studiów podyplomowych oraz dla aplikantów i radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Ekspert Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji przy Krajowej Radzie Radców. Przez kilkanaście lat pracowała w firmie audytorskiej zajmując się doradztwem prawno-podatkowym oraz współpracując z biegłymi rewidentami.Obecnie prowadzi Kancelarię Radcy Prawnego i Doradcy Podatkowego. Udziela porad prawnych i podatkowych, przede wszystkim przedsiębiorcom, ale również osobom fizycznym.

Liczba godzin: 6 godzin
Czas trwania: 1 dzień  w godz. 9.00-13.50
Miejsce szkolenia: Lublin, Hotel Victoria, ul. Narutowicza 58-60

Aby otrzymywać informacje o nowościach prosimy podać adres e-mail: