Strona główna Terminy szkoleń i kursów Łączenie, podział i przekształcenie spółek - aspekty prawne i podatkowe z uwzględnieniem zasad rachunkowości w sytuacjach szczególnych

300,- zł dla członków wspierających Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (firmy).

ŁĄCZENIE, PODZIAŁ I PRZEKSZTAŁCENIE SPÓŁEK
- ASPEKTY PRAWNE I PODATKOWE
Z UWZGLĘDNIENIEM ZASAD RACHUNKOWOŚCI
W SYTUACJACH SZCZEGÓLNYCH

Część I – ŁĄCZENIE SPÓŁEK
1. Przyczyny i przesłanki łączenia się spółek.
2. Uwarunkowania prawne, gospodarcze i finansowe.
3. Przygotowanie do przeprowadzenia procesu łączenia się spółek (czas trwania procesu, koszty, zaangażowanie w proces połączenia).
4. Sposoby łączenia się spółek i wyłączenia.
5. Przebieg procesu połączenia, etapy, rejestracja połączenia spółek.
6. Skutki prawne (sukcesja w prawie cywilnym, sukcesja administracyjnoprawna, przepisy szczególne).
7. Skutki podatkowe (dla spółek uczestniczących w połączeniu oraz dla wspólników spółek łączonych w podatkach dochodowych i podatku VAT, sukcesja podatkowa i jej ograniczenia w podatkach i opłatach).

CZĘŚĆ II – PODZIAŁ SPÓŁEK
1. Analiza założeń i celów strategicznych podmiotu biorącego udział w podziale.
2. Opracowanie i realizacja Planu Podziału.
3. Prowadzenie czynności sądowych przewidzianych w postępowaniu podziału przedsiębiorstwa.
4. Organizacja i nadzór nad procesem podziału (badanie spółki przez biegłych rewidentów, doradców prawnych, podatkowych, finansowych i biznesowych doradców inwestora, konsekwencji biznesowych).
5. Przebieg procesu, etapy podziału spółki, rejestracja podziału spółki.
6. Skutki prawne podziału spółki (prawo cywilne, prawo administracyjne, przepisy szczególne)
7. Aspekty podatkowe procesu podziału spółki (skutki podziału spółek uczestniczących w podziale dla wspólników tych spółek w podatkach dochodowych i podatku VAT, skutki podatkowe przewidziane w innych podatkach i opłatach).

CZĘŚĆ III – PRZEKSZTAŁCENIE PRZEDSIĘBIORSTW
1. Przyczyny i przesłanki przekształceń.
2. Uwarunkowania prawne, gospodarcze i finansowe.
3. Przygotowanie do przeprowadzenia przekształcenia (czas trwania procesu, koszty, zaangażowanie).
4. Podstawa prawna, przebieg procesu przekształcenia, rejestracja przekształcenia.
5. Skutki prawne przekształcenia (sukcesja w prawie cywilnym, sukcesja administracyjno-prawna, przepisy szczególne).
6. Aspekty podatkowe procesu przekształcenia (skutki przekształcenia dla spółek: przekształconej i przekształcanej oraz dla wspólników spółek przekształcanych w podatkach dochodowych i podatku VAT, sukcesja podatkowa i jej ograniczenia w innych podatkach i opłatach).

System kształcenia: 1 wybrany dzień tygodnia
Odpłatność za uczestnictwo (wraz z materiałami szkoleniowymi):
300 zł - członkowie wspierający SKwP
340 zł - pozostałe jednostki
Szkolenie uruchamiane jest w momencie pełnego naboru grupy.